V posledních měsících sužuje celý svět pandemie nemoci COVID- 19, kterou způsobil nový koronavirus. Aktuální situace v České republice není úplně ideální, i když nárůst počtu nakažených v posledních dnech zpomalil. Vláda vyzvala občany k tomu, aby omezili své kontakty, co nejvíce zůstávali doma a ven chodili jen na základní nákupy, do práce, případně do přírody. Další vývoj situace může ovlivnit každý z nás. Každý by se měl snažit, aby neonemocněl, tedy nepotřeboval lékařskou péči, která má jen omezené kapacity, a také aby nepřenášel virus na další lidi. Abychom zůstali zdraví, je dobré dodržovat určitá pravidla. Doporučení se dají rozdělit do dvou kategorií.

Trojice základních pravidel má označení tři eR (Ruce, Rozestupy a Roušky). Vychází z toho, že se virus přenáší z infikovaného jedince k druhým lidem drobnými jemnými kapénkami slin, nosního sekretu apod. Tři pravidla byla vymyšlena tak, aby eliminovala právě takové šíření viru mezi lidmi.

Ruce – je třeba si pravidelně a důkladně mýt ruce, je vhodné také využívat desinfekci. Obojí je důležité například po cestě hromadnou dopravou.

Rozestupy – na vzdálenost dva metry se už virus mezi lidmi šíří mnohem méně. Proto je dobré udržovat všude dvoumetrové rozestupy od ostatních. Pravidlo je důležité tam, kde se lidé shromažďují, například v obchodech u pokladen.

Roušky – roušky chrání svého nositele jen trochu, ale hodně chrání ty, kteří jsou v jeho okolí, protože zachytávají kapénky vycházející z úst, ke kterým jsou připevněny. Nikdy nevíme, jestli už nejsme infikovaní, a proto má smysl nosit roušky preventivně.

Další pravidla vycházejí z dvanáctera biologa Jaroslava Flegra, ale přizpůsobili jsme je lidem s duševní nemocí. Týkají se obecně prevence nakažení a následného šíření infekce, ale zabývají se i tím, jak si udržet zdravou psychickou kondici. Sám Flegr ke svým původním pravidlům uvedl, že je možné vybrat si jen některé z nich – takové, které dodržovat můžeme a chceme.

1. Nainstalujte si do telefonu eRoušku.
  2. Umývejte si ruce mýdlem, jakmile se dotknete předmětů, kterých se dotýkali jiní lidé. Doma i kdekoli jinde desinfikujte sdílené předměty (klávesnice a podobně).
  3. Noste kvalitní roušku, nejlépe s nanovlákny a vyžadujte, aby roušky nosili lidé ve vašem okolí.
  4. Nevycházejte mezi lidi, když to není nezbytně potřeba. V rámci možností pracujte z domova, a to i za cenu případné změny zaměstnání či dokonce povolání.
  5. Nakupujte vše co lze pouze přes internet.
  6. Nezúčastňujte se žádných hromadných akcí – hromadná akce se rozumí cokoli, kde je více než 5 lidí. To samé vyžadujte od členů domácnosti.
  7. Větrejte a udržujte v místnostech vysokou relativní vlhkost (nad 40 %), například tím, že budete mít v místnostech nastavenou nižší teplotu (18-20°), a přitom budete nosit teplejší oblečení. V suchu kapénky vysychají a virus se udrží ve vzduchu dlouho a doputuje na delší vzdálenost.
  8. Udržujte se v dobré fyzické kondici – jezte dost zeleniny, ovoce, vitamínů (především D a C – obojí jen v doporučeném denním dávkování), pohybujte se na čerstvém vzduch v místech, kde nejsou lidi. Dostatečně odpočívejte a spěte.
  9. Udržujte se v dobré psychické kondici – komunikujte telefonicky či elektronicky s přáteli, známými a příbuznými, hlavně s těmi dříve narozenými, konzumujte na dálku kulturu (hudbu, divadlo, filmy) čtěte knihy, vzdělávejte se, pomáhejte druhým, snažte se si udělat minimálně jednou denně radost.
  10. Hledejte v nové situaci nové příležitosti. Zkuste napsat knihu, divadelní hru, složit písničku, malovat, rozjeďte novou zábavnou či vzdělávací stránku na internetu. Zkuste si osvojit nějaké umělecké řemeslo, nebo zkrátka řemeslo. Rozjeďte internetový obchod, poradenskou službu, prostě cokoli nového. Během epidemie dost lidí zchudne, ale řada jiných neuvěřitelně zbohatne. Další možná nezbohatnou, ale konečně pro sebe najdou ten pravý smysl života. Nepropásněte šanci se zařadit do těch dvou šťastnějších skupin.