Pacientské organizace sdružují osoby se stejnou nebo podobnou diagnózou. Díky nim si nemocní navzájem pomáhají a společně prosazují svá práva. Celostátní pacientská organizace lidí s duševní nemocí vznikla před dvaceti lety, tehdy jako občanské sdružení Kolumbus. Na Ministerstvu vnitra byla zaregistrována 31. října 2001.

U vzniku sdružení stálo sedm statečných, šest lidí se zkušeností s duševní poruchou a jedna advokátka, od té doby se spolek rozrůstá každým rokem. Prvním ředitelem organizace byl Radek Prouza a jedním z pozdějších Jan Jaroš, který chod spolku výrazně ovlivnil. Současným ředitelem je Milan Jíša.

Spolek Kolumbus je sdružením osob se zkušeností s duševním onemocněním, mezi jeho členy jsou i lidé, kteří malují obrazy. Spolupráce mezi sdružením a jeho výtvarníky je poměrně rozsáhlá: spolek jim pomáhá s nákupem výtvarných potřeb, organizuje společné výstavy, prodává kopie jejich obrazů, přičemž získané peníze používá k financování svých aktivit, …