Seminář se koná pod záštitou pod záštitou předsedy vlády Ceské republiky Bohuslava Sobotky, ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera, ministra zdravotnictví Svatopluka Nemecka, ministryne práce a sociálních vecí Michaely Marksové, a rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy. Odbornou záštitu prevzala 3. Lékarská fakulta UK; Národní ústav duševního zdraví; Psychiatrická spolecnost ČLS JEP.

9. cervna 2015
lichtenštejnský palác
od 10:00 hodin
u sovových mlýnu 506/4, praha1
10. cervna 2015
národní ústav duševního zdraví
od 10:00 hodin
topolová 748, klecany

PROGRAM 10. CERVNA V NUDZ

Dovolujeme si Vás srdecne pozvat na druhý den semináre Lidská práva, etika a duševní zdraví do Národního ústavu duševního zdraví.

Program v NÚDZ je určen širší odborné veřejnosti – psychiatrům a poskytovatelům péče pro lidi s duševním onemocněním ve všech typech zařízení (lůžkové, ambulantní, komunitní), lidem s duševním onemocněním a jejich blízkým, plátcům péče a politikům, výzkumníkům, studentům a dalším lidem se zájmem o rozvoj na poli duševního zdraví.

Témata jsou rozdelena do dvou bloku.

První, dopolední blok se týká legislativy a duševního zdraví a zahrnuje přednášky od prof. Genevry Richardson, právničky, která pri reformě anglického zákona o duševním zdraví vedla zvláštní komisi radící tamějšímu ministerstvu zdravotnictví; dr. Garetha Owena, klinika, který v této komisi také působil; a dr. Maroše Matioška právníka, který představí český a evropský kontext.
Druhý, odpolední blok volně navazuje a týká se reformy psychiatrické péče a výzev, které prináší. Dr. Petr Winkler přednese vybrané epidemiologické údaje týkající se stavu psychiatrické péče v ČR; dr. Martin Hollý představí příležitosti a výzvy, které se v souvislosti s reformou naskýtají českým psychiatrickým nemocnicím; dr. Jan Stuchlík představí příležitosti a výzvy, které v souvislosti s reformou naskýtají ceským komunitním službám; a dr. Duškov představí aktuální stav reformy psychiatrické péče z pohledu Ministerstva zdravotnictví.

Účast je bezplatná. Registrujte se prosím prostřednictvím emailu nebo telefonu u Mgr. Lucie Kondrátové: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; (+420) 283 088 467
Datum, čas a místo druhého bloku semináře:
10. června 2015, 10:00 – 16:00, Národní ústav duševního zdraví, Klecany

Program druhého dne semináře

I. Dopolední blok:
10.15 – 12.15 Lidská práva lidí se zdravotním postižením
                          legislativa a praxe
10.00 – 10.15 Cyril Höschl
Zahájení druhého dne konference
10.15 – 10.45 Jan Pfeier
Mezinárodní úmluvy a práva lidí s duševním onemocněním
10.45 – 11.15 Maroš Matiaško
Česká legislativa a aktuální lidskoprávní diskurs v Evropě a u nás
11.15 – 11.45 Genovra Richardson
Legislativa v Anglii: vývoj, reforma a lessons learned z pohledu právníka
11.45 – 12.15 Gareth S. Owen
Legislativa v Anglii: vývoj, reforma a lessons learned z pohledu klinika
12.15 – 13.15 – Oběd
II. Odpolední blok:
13.15 – 16.15 Lidská práva v kontextu reformy psychiatrické péče v CR
13.15 – 13.45 Petr Winkler
Současný stav české psychiatrické péče v číslech
13.45 – 14.15 Jan Stuchlík
Reforma: Co dál s komunitními službami pro duševně nemocné?
14.15 – 14.45 Martin Hollý
Reforma: Co dál s nemocničními službami pro duševně nemocné?
14.45 – 15.15 Ivan Duškov
Současný stav reformy psychiatrické péče
Záverečná diskuse a zakončení